kurkawodna.com.pl

Blog tematyczny o rodzicielstwie, modzie i urodzie

Dziecko

Jak nauczyć dziecko ubierania się?

Jak nauczyć dziecko ubierania się?

Nauka ubierania się to duży krok w stronę samodzielności naszego maluszka. Rodzice często zadają sobie pytanie, jak nauczyć dziecko ubierania się i jak sprawnie pomóc mu przebrnąć przez proces zdobywania tej umiejętności? Dowiecie się już dziś! 

W tym artykule dowiesz się:

  • kiedy jest dobry moment na nauczenie dziecka samodzielnego ubierania się?
  • jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się?
  • Jak nauczyć dziecko ubierania się przez zabawę?
  • jak nauczyć dziecko zakładać buty?

Jaki jest dobry moment na nauczenie dziecka samodzielnego ubierania się?

W przypadku nauki samodzielnego ubierania, dziecko samo pokazuje swoją gotowość do działania. Może to objawiać się, na przykład, poprzez zainteresowanie odzieżą, dobieraniem poszczególnych elementów garderoby i tym, jak je zakładać. Zazwyczaj dzieje się to w okolicy drugiego roku życia. To właśnie tutaj z pomocą przychodzi nauka ubierania! 

Jak nauczyć dziecko ubierania się?

Proces uczenia dziecka ubierania się powinien przebiegać stopniowo i bez pośpiechu. Co ważne, każde dziecko ma swoją indywidualną ścieżkę i tempo rozwijania się, dlatego pod żadnym pozorem nie należy zmuszać dziecka do rozpoczęcia nauki samodzielnego ubioru. Gdy dziecko wykaże zainteresowanie ubieraniem – przystąpcie do nauki. Oczywiście, stopniujcie wspólnie poziomy trudności. Najlepiej rozpocząć od prostych elementów garderoby – czapki lub skarpetek. Staraj się sięgać po atrakcyjne wizualnie ubrania z różnymi kolorami i grafikami. Później, wybieraj inne rzeczy proste w obsłudze – elastyczne koszulki, legginsy i buty na rzepy. W trakcie ubierania się, mów mu kiedy ma podnieść rączki, kiedy je opuścić itp. Mów dokładnie, co robicie w tej chwili – “zakładamy koszulkę”.  Dodatkowo, wyjaśniaj, że metka zawsze musi być z tyłu oraz, że należy odróżniać prawą stronę ciała od lewej, na przykład w przypadku butów. 

Jak nauczyć dziecko ubierania się poprzez zabawę?

Naukę warto zacząć poprzez zabawę i rozmowę. Dzięki temu, samodzielne ubieranie się będzie dla dziecka miłym skojarzeniem. Oto sposoby na naukę ubierania poprzez zabawę:

  • przebieralnia – wraz z dzieckiem przebierajcie wspólnie lalki w dziecięce ubranka. Niech maluch sam komponuje zestawy ubrań, zadaniem mamy jest tylko delikatna pomoc podczas samego procesu ubioru
  • rozbieranie na czas – zdejmowanie buta, skarpetki lub kurtki na czas. Włącz stoper i zacznijcie bawić się w wyścig – kto pierwszy zdejmie dany element garderoby. Pozwól dziecku wygrać – pochwal jego szybkość i zręczność. To zmotywuje go do dalszej nauki
  • sortowanie i rozpoznawanie ubrań – połóż na łóżku stertę ubrań, z której część należy do ciebie, a część do dziecka. Zadaniem Twojej pociechy będzie rozdzielenie ubrań na dwie osobne kupki i próba ubrania swoich ubranek

Jak nauczyć dziecko zakładać buty?

Ucząc dziecko zakładać buty, zacznij od wyboru odpowiedniego obuwia. Buty powinny mieć szeroki język i rzepy. Dodatkowo, przygotuj również swoje buty i zakładaj je równocześnie z dzieckiem;

  • usiądź obok swojej pociechy i sięgnij po swojego buta
  • pokaż dziecku, w jaki sposób wkładasz swoją nogę do środka i poproś, aby maluch powtórzył samodzielnie Twoje ruchy
  • pokaż maluchowi, jak zapiąć rzepy

Stwórz dziecku odpowiednie warunki, aby było samodzielne – zobaczysz, że dzięki temu jego pewność siebie wzrośnie w późniejszych latach życia.

Jak nauczyć dziecko wiązania butów?

Kiedy dziecko dobrze opanowało technikę zakładania butów na rzep, można przystąpić do nauki wiązania obuwia. Wykonajcie szablon “buta treningowego” ze sznurówkami – wytnijcie go z papieru. Dzięki temu łatwiej zobrazujesz dziecku różne techniki wiązania butów. Używaj sznurówek w różnych kolorach – to pomoże dziecku zrozumieć, którą z nich przekładamy nad którą, do której dziurki i co się stanie przy pociągnięciu za końcówkę. Pierwsze buty ze sznurówkami powinny być wygodne. Co więcej, zwróć uwagę na wielkość dziurek i długość sznurowadeł. Dziurki powinny być przede wszystkim duże, co ułatwi dziecku przekładanie przez nie sznurowadeł. 

Udostępnij