kurkawodna.com.pl

Blog tematyczny o rodzicielstwie, modzie i urodzie

Dziecko

Jak nauczyć dziecko zasad ortografii?

Jak nauczyć dziecko zasad ortografii?

Zdecydowana większość rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko zasad ortografii. Wielokrotne powtarzanie identycznych wyrazów i słabe oceny z dyktand mogą być demotywujące, a nauka staje się przymusem. Jak zaciekawić dziecko ortografią i jak z nauki zasad ortograficznych zrobić źródło dobrej zabawy?

W tym artykule dowiesz się:

  • jak nauczyć dziecko ortografii?
  • jakie są metody nauki zasad ortograficznych?
  • czy pisanie z pamięci to skuteczna metoda nauki?
  • czy pisanie ze słuchu pomoże Twojemu dziecku w opanowaniu zasad ortografii?

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko czytać?

Jak nauczyć dziecko zasad ortografii?

Aby nauka ortografii była skuteczna, najpierw należy porozmawiać z dzieckiem, z czym dokładnie ma problem i czego nie rozumie. Zwykłe “wkuwanie” informacji nie jest do końca skuteczne – z tego powodu, nauka zacznie kojarzyć się tylko i wyłącznie z przymusem i zwykłym zapamiętywaniem definicji, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Warto wykonywać wspólnie z dzieckiem ćwiczenia ortograficzne. Jak nauczyć dziecko zasad ortografii w formie zabawy? Podpowiadamy w dalszej części!

Jakie są metody nauki zasad ortograficznych?

Jest wiele metod nauki zasad ortograficznych, które z pewnością staną się ciekawym urozmaiceniem. Do metod tych należą:

  • powtarzanie rymowanek – zasady ortograficzne wraz z przykładami umieszczone w formie wierszowanej to zdecydowany ulubieniec dzieci. Sposób ten ułatwia zapamiętywanie – wersy samoistnie trafiają do pamięci. W internecie znajdziemy ogromny wybór rymowanek, jednak świetnym urozmaiceniem nauki jest również układanie ich samodzielnie!
  • czytanie książek – to dobra propozycja na wolne wieczory lub weekendy. Dziecko uczy się podczas czytania swojej ulubionej książki, dzięki czemu przyswajanie zasad ortograficznych staje się o wiele przyjemniejsze
  • wykreślanka – ciekawą metodą nauki jest również wykreślanka – dziecko może odnajdywać w niej słowa, na przykład, zawierające literę “ż”
  • zabawa w skojarzenia – wspólnie z dzieckiem narysujcie lub wydrukujcie obrazki ze zwierzętami, roślinami lub czymś, co lubi najbardziej. Warto zrobić to również w formie pisemnej, tworząc łańcuchy słów, na przykład: strażak – wóz strażacki – pożar – woda – wąż
  • luki w wyrazach – stwórz dla dziecka tekst pełen wyrazów, z którymi ma problem i pozostaw luki w wyrazach do wspólnego uzupełnienia i powtórki

Pisanie z pamięci – czy jest skuteczne?

Pisanie z pamięci to jedna z najpopularniejszych metod nauki zasad ortograficznych, która wykazuje się bardzo dużą skutecznością. Stwórz dla dziecka krótki tekst z wyrazami sprawiającymi szczególny problem. Następnie przeczytaj go na głos, a potem pozwól przeczytać tekst dziecku, aby miało okazję przyjrzeć się pisowni. Następnie zabierz kartkę i poproś o napisanie tekstu z pamięci. Jeśli nie wie, w jaki sposób zapisać dany wyraz – pozostawia pustą kratkę w problematycznym miejscu. W ten sposób nie dojdzie do utrwalenia niepoprawnych wzorców.

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Pisanie ze słuchu

Pisanie ze słuchu, tzw. dyktando,  jest nieco trudniejszą wersją poprzedniego ćwiczenia. W tej metodzie nauki, dziecko odtwarza tekst na podstawie tego, co słyszy. Przeczytaj dziecku tekst zawierający problematyczne słowa, a następnie wspólnie poprawcie ewentualne błędy. Dyktando jest najpopularniejszą metodą sprawdzania ortografii u dzieci.

Podsumowanie

Nauka zasad ortografii wcale nie musi być żmudna i zniechęcająca. Jeśli nasze dziecko wykazuje problemy z ortografią, warto poświęcić część wspólnego czasu na naukę w formie ciekawych ćwiczeń i zabaw, tak, aby przyswajanie zasad ortograficznych nie kojarzyło się z czymś nieprzyjemnym.

Udostępnij