kurkawodna.com.pl

Blog tematyczny o rodzicielstwie, modzie i urodzie

Uroda

Pielęgnacja na trądzik różowaty – co wybrać?

Pielęgnacja na trądzik różowaty – co wybrać?

Trądzik różowaty to choroba, która dotyka wiele osób, wpływając nie tylko na ich wygląd, ale także na samopoczucie i pewność siebie. Skóra dotknięta trądzikiem różowatym jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia, co sprawia, że jej pielęgnacja staje się wyzwaniem. Wybór odpowiednich kosmetyków oraz właściwe nawyki pielęgnacyjne są kluczowe w łagodzeniu objawów i zapobieganiu zaostrzeniom się zmian, dlatego w poniższym wpisie podpowiemy, w jaki sposób zadbać o cerę z trądzikiem różowatym.

Trądzik różowaty – charakterystyka i objawy

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry o podłożu zapalnym. Występuje głównie u osób dorosłych, najczęściej między 30 a 50 rokiem życia i jest bardziej powszechna u kobiet niż u mężczyzn, choć u mężczyzn przebieg choroby może być cięższy. Dokładna patogeneza trądziku różowatego nie jest znana, jednak istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na jego rozwój, wśród nich wyróżniamy predyspozycje genetyczne, zaburzenia naczyniowe, reakcje immunologiczne, czynniki środowiskowe, czy styl życia.

Charakterystyczne dla trądziku różowatego objawy to:

  • Rumień napadowy i utrwalony

Pierwszym objawem trądziku różowatego jest często napadowy rumień na twarzy, który pojawia się szczególnie na policzkach, nosie, brodzie, czole i samoistnie ustępuje. Z czasem rumień może stać się trwały. 

  • Rozszerzone naczynia krwionośne 

Trądzik różowaty charakteryzuje się rozszerzeniem naczyń krwionośnych, szczególnie widocznych na policzkach i w okolicy nosa.

  • Grudki i krosty:

W późniejszych stadiach trądziku różowatego mogą pojawić się grudki i krosty, które przypominają trądzik pospolity. Zmiany te występują głównie w miejscu utrwalonego rumienia. 

  • Pieczenie i uwrażliwienie skóry

Osoby zmagające się z trądzikiem różowatym odczuwają często dyskomfort, pieczenie, kłucie lub uczucie ciepła na skórze twarzy, szczególnie podczas zaostrzenia choroby. 

Objawy trądziku różowatego mogą nasilać się pod wpływem różnych czynników, do najczęstszych z nich zaliczamy:

  • znaczne zmiany temperatury (gorąco, zimno, wiatr),

  • ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony 

  • stres

  • spożywanie pikantnych potraw, alkoholu i gorących napoi

  • wysiłek fizyczny

  • kosmetyki i produkty do pielęgnacji skóry zawierające silne substancje złuszczające

  • leki sterydowe 

Pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym – jak powinna wyglądać? 

Zmagając się z trądzikiem różowatym, warto pamiętać, że ze względu na znaczne uwrażliwienie skóry, nie powinniśmy eksperymentować z kosmetykami. W przypadku tego problemu doskonale sprawdzi się zasada minimalizmu kosmetycznego. 

Komponując odpowiednią pielęgnację, należy ograniczyć się, przynajmniej na początku, do niezbędnych kroków:

  1. Oczyszczanie skóry – odpowiednie, łagodne oczyszczanie skóry rano i wieczorem stanowi podstawę pielęgnacji każdego rodzaju cery. Jeśli jest ona wyjątkowo wrażliwa, zamiast żelu możemy zastosować emulsję lub mleczko. 

  2. Krem pielęgnacyjny – kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniego kremu pielęgnacyjnego o właściwościach terapeutycznych, który odpowiednio nawilży skórę, wzmocni naczynia krwionośne i zniweluje zmiany zapalne. 

  3. Ochrona przeciwsłoneczna – jest to etap, którego, w przypadku trądziku różowatego pod żadnym pozorem nie należy pomijać. Promieniowanie UV stymuluje procesy angiogenezy, czyli powstawania nowych naczyń krwionośnych. Tym samym, nie stosując odpowiedniej ochrony (SPF przynajmniej w wysokości 30), narażamy się na zaostrzenie zmian trądzikowych.  

Pamiętajmy, że trądzik różowaty jest jednostką chorobą i często wymaga nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale również właściwego leczenia. Zatem konsultacja dermatologiczna może okazać się niezbędna.  

Wybierając krem na trądzik różowaty, czy serum na trądzik różowaty, należy również kierować się tym, czy nasza cera jest sucha, mieszana, czy może przetłuszcza się.  

Jak dobrać kosmetyki dla skóry z trądzikiem różowatym? 

Krem do twarzy na trądzik różowaty powinien nie tylko łagodzić objawy choroby, ale również odpowiadać na indywidualne potrzeby naszej skóry. Krem na trądzik różowaty  powinien zawierać w swoim składzie substancje takie jak: kwas azelainowy, glukonolakton, kwas mlekowy, ceramidy, azeoglicynę, czy witaminę C.

To, jak bardzo intensywny w swoim działaniu produkt wybierzemy, należy dopasować do tego, czy nasza skóra zmaga się z przesuszeniem, czy może z nadmiernym łojotokiem, stopnia zaawansowania choroby, a także tego, czy jesteśmy w trakcie leczenia dermatologicznego. 

Serum na trądzik różowaty to kosmetyk, który doskonale uzupełni pielęgnację podstawową. Produkty doskonale dopasowane do potrzeb skóry naczyniowej i objętej trądzikiem różowatym znajdziecie na stronie topestetic.pl.

Trądzik różowaty to przewlekła i nawracająca choroba skóry, która może znacząco wpływać na jakość życia, ze względu na widoczne objawy i dyskomfort, jaki powoduje. Jednak wczesne rozpoznanie, właściwe leczenie i prawidłowa, codzienna pielęgnacja mogą pomóc w kontrolowaniu objawów choroby.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij