kurkawodna.com.pl

Blog tematyczny o rodzicielstwie, modzie i urodzie

Uroda

Niacynamid jak stosować i jak działa ten aktywny składnik?

Niacynamid jak stosować i jak działa ten aktywny składnik?

Niacynamid jest pochodną witaminy B3, czyli niacyny. Niacyna występuje w niektórych produktach spożywczych i jest również stosowana do celów medycznych. Jako substancja czynna kosmetyczna, niacynamidy wzmacniają barierę ochronną skóry, a tym samym przeciwdziałają stanom zapalnym czy zaskórnikom.

Niacyniamid działanie

Niacynamid przede wszystkim wzmacnia barierę skórną, przeciwdziała trądzikowi, zaczerwienieniom, przebarwieniom i starzeniu się skóry. Skóra staje się jędrna i zdrowa. Począwszy od stężenia 2%, niacynamid ma działanie nawilżające. W stężeniu od 3% do 5% ma wiele pozytywnych efektów. Jednym z nich jest fakt, że skóra traci mniej wody. Idealnie nadaje się dla osób, które mają skórę suchą i tłustą. Niacynamid może łagodzić zaczerwienienia i dlatego w stężeniu poniżej 5% jest użyteczną substancją przy trądziku różowatym, atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy. Dodatkowo ma działanie regulujące wydzielanie sebum. Również w celu zmniejszenia piegów można stosować niacynamid.

Niacynamid jak stosować bezpiecznie?

Niacynamid jest w stanie stymulować tworzenie włókien kolagenowych. To z kolei powoduje zmniejszenie zmarszczek. Większość osób bardzo dobrze toleruje ten składnik. W przeciwieństwie do wielu innych substancji czynnych niacynamid jest niewrażliwy na światło. Dzięki temu może być przechowywany w przezroczystym opakowaniu. Należy pamiętać, aby nie używać produktów zawierających więcej niż 5% niacynamidów. Wyższe stężenia są stosowane przy silniejszych postaciach trądziku. Niacynamidy można stosować maksymalnie raz dziennie. Wówczas można liczyć na pozytywne efekty, które można osiągnąć w krótkim czasie.

Jak niacynamid działa na trądzik?

Niacynamid jest przekształcany przez organizm po nałożeniu na skórę w cząsteczkę NAD – Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy. To dostarcza energii do reakcji metabolicznych w komórkach. Skóra składa się z niezliczonych komórek i dlatego potrzebuje dużo energii do trwałej regeneracji. Dzięki energii uzyskanej przez niacynamid może szybciej się regenerować i wytwarzać ważne, stabilizujące składniki skóry, takie jak ceramidy i lipidy. Niacynamid ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i oczyszczające. W przeciwieństwie do wielu innych składników aktywnych stosowanych w produkcji kremów na trądzik niacynamid nie wysusza skóry. Zamiast tego substancja czynna zmniejsza i oczyszcza pory oraz łagodzi stany zapalne. Pryszcze mogą szybko zniknąć, jednocześnie zapobiegając powstawaniu zaskórników.

Czy niacynamid może być szkodliwy?

Niacynamid jest bardzo łagodnym składnikiem aktywnym, który dobrze łączy się z innymi substancjami i bardzo rzadko wywołuje skutki uboczne. Jako substancja czynna jest również bardzo dobrze tolerowany i może być stosowany przez osoby mające wrażliwą skórę. W pojedynczych przypadkach może wystąpić nadwrażliwość lub podrażnienie przy bardzo dużych dawkach. Niacynamid jest także bardzo bezpiecznym składnikiem aktywnym, który można stosować nawet w ciąży. Niemniej jednak, przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady ginekologa lub lekarza.

Udostępnij