Wychowanie dziecka to bardzo żmudna i ciężka praca. Należy wyznaczyć maluchowi granice, których przekroczyć nie powinien. Co jednak zrobić, gdy dziecko jest niegrzeczne? Jaka kara dla dziecka przyniesie efekt?
Co powinni zrobić rodzice, jeśli dzieci źle się zachowują?
Często rodzice są bezradni, gdy maluch mimo próśb zachowuje się niegrzecznie. Czasami takie zachowania wyprowadzają dorosłych z równowagi. Co zatem zrobić? Czy niegrzeczne dzieci powinny być karane? Właściwe karanie dzieci to bardzo trudna sprawa. Absolutnym tabu jest każda forma przemocy fizycznej – czy to potrząsanie, klapsy, kopanie, bicie, pchanie czy klepanie w tyłek. Nawet uwięzienie, zaprzestanie rozmowy z dzieckiem, obrażanie go przed innymi lub groźby, takie jak „Mama już cię nie kocha” nie pomagają maluchom, a jedynie niszczą ich zaufanie do najbliższych. Na liście zakazanych znajdują się również upokorzenia typu „jesteś głupi” lub „jesteś na to za głupi”.
Jak powinni się zachowywać dorośli, gdy ich dzieci są niegrzeczne?
Dorośli muszą reagować elastycznie i bardzo delikatnie. Dla rodziców jest to nieustanna wędrówka między swobodnym wychowaniem a karaniem. Istnieją sensowne kary, które dorośli mogą stosować z czystym sumieniem. Kary te muszą być proporcjonalne, sprawiedliwe, wolne od przemocy, zrozumiałe i wykonalne dla dziecka. Na początku warto zwalczać przyczyny niegrzecznego zachowania. Jeśli maluch przynosi złe oceny, to rozwiązaniem może być pomoc w nauce, a nie karanie go. W takim wypadku kara dla dziecka może przynieść odwrotny skutek. Dzieci najlepiej uczą się, gdy natychmiast odczuwają konsekwencje swoich błędów. Jeśli maluch mimo próśb będzie kopać piłką w pokoju i coś rozbije, to następnie musi to posprzątać. Wówczas zobaczy, jakie są konsekwencje złego zachowania.
Jak zachowywać się, gdy małe dziecko jest niegrzeczne?
W przypadku małych dzieci i niemowląt kary są z zasady tabu. Dorośli muszą chronić maluchy przed niebezpieczeństwami. Dopiero w wieku czterech lub pięciu lat dzieci są w stanie zrozumieć kary, a tym samym zmienić swoje zachowanie. Aby kary były skuteczne, powinny być rzadko stosowane i tylko wtedy, gdy dziecko rzeczywiście celowo złamało zasadę lub gdy inne rozwiązania zawiodły. Niepowodzenia, nieszczęścia lub wypadki nie mogą być karane. Ci, którzy są karani zbyt mocno, zbyt surowo lub niewłaściwie, tracą pewność siebie i odwagę. Dziecko musi wiedzieć, co jest dozwolone, a co zabronione. Rodzice powinni mu wyjaśnić, co się dzieje, gdy łamie zasady. Dobrze, jeśli rodzina wspólnie opracuje działania przeciwko naruszeniom zasad. Dzięki temu maluch będzie wiedzieć od razu, jakie konsekwencje wynikają z niewłaściwego zachowania.
Jak stosować kary dla dziecka?
Kary muszą być proporcjonalne do sytuacji i dostosowane do wieku dziecka. Musi być ukarane zachowanie, a nie dziecko. Grożąc karą, należy ją wyegzekwować. W przeciwnym razie dzieci nie będą słuchały się rodziców, gdyż słowa będą jedynie słowami. Rodzice powinni być konsekwentni w swoich działaniach. Po zakończeniu kary powinno nastąpić pojednanie.