kurkawodna.com.pl

Blog tematyczny o rodzicielstwie, modzie i urodzie

Dziecko

Jak nauczyć dziecko raczkowania?

Jak nauczyć dziecko raczkowania?

Raczkowanie to przełomowy etap w rozwoju każdego dziecka. Jako rodzic, możesz zrobić wiele, by to doświadczenie było radością dla Was obojga. Jak nauczyć dziecko raczkowania i dlaczego warto to robić? Dowiesz się już dziś!

W tym artykule dowiesz się:

  • jakie są etapy nauki raczkowania?
  • jak pomóc dziecku raczkować?
  • dlaczego dziecko nie raczkuje?
  • dlaczego nauka raczkowania jest ważna?

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Jak nauczyć dziecko raczkowania – etapy nauki

Większośc dzieci zaczyna raczkować między 7. a 10. miesiącem życia. Najlepszą rzeczą, która pomoże twojemu dziecku zacząć raczkować, jest poświęcenie czasu na wspólne leżenie na brzuchu! Dzięki temu Twoje dziecko wzmocni kręgosłup, mięśnie pleców i szyi, które w raczkowaniu są niezbędne. Zanim dziecko zacznie raczkować, najczęściej po drodze nabywa kilka innych umiejętności:

  • pełzanie w przód i w tył
  • czołganie się
  • stawanie na czworakach
  • bujanie się do przodu i tyłu
  • raczkowanie

To, w którym momencie niemowlę zaczyna raczkować to bardzo indywidualna kwestia. W związku z tym, najważniejsza zasada to: nic na siłę!

Jak pomóc dziecku raczkować?

Dziecko prawdopodobnie samo dojdzie do tego, w jaki sposób się raczkuje. Musi jednak mieć możliwość ćwiczeń oraz powód do podjęcia wysiłku. Warto dać dziecku szansę samodzielnego dotarcia, na przykład, do ulubionej maskotki. Co więcej, przywołuj dziecko do siebie i ukazuj radość, kiedy podejmuje się wyzwania – to będzie dla niego najlepszym motywatorem! Dodatkowo, spędzaj z niemowlakiem jak najwięcej czasu na podłodze w wygodnych ubraniach – dzięki twardej powierzchni i swobodzie, Twoje dziecko będzie miało pole do nauki nowych umiejętności. Jeśli podłoga jest za śliska, maty piankowe dla dzieci powinny rozwiązać ten problem. 

Dlaczego dziecko nie raczkuje?

Niekiedy zdarza się, że dzieci omijają etap raczkowania. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ większość z nich ćwiczy potrzebne umiejętności w inny sposób. Zdarza się jednak, że dziecko nieraczkujące będzie mieć w przyszłości problem m.in z nauką pisania. Oprócz tego, fakt, że dziecko nie raczkuje może zwiastować problemy z:

  • obniżonym napięciem mięśniowym
  • ze wzrokiem lub słuchem
  • obniżonyą sprawnością intelektualną
  • zaburzeniami rozwojowymi mózgu

Na wszelki wypadek, warto zachęcać dziecko do podjęcia się raczkowania poprzez zabawę, na przykład wyścigi na czworakach. W razie obaw warto skonsultować się z lekarzem.

Nauka raczkowania jest bardzo ważna

Nauka raczokowania jest niezwykle istotna w rozwoju naszego dziecka – to niezbędna gimnastyla dla kręgosłupa i kształtowania się jego naturalnych krzywizn. Co więcej, raczkowanie wpływa również pozytywnie na panewki biodrowe i stopy, poprzez ustawianie ich w prawidłowej pozycji. Podczas raczkowania, w mózgu malucha doskonalą się połączenia między półkulami, co wpływa na koordynację ruchową.

Jak nauczyć dziecko raczkować – podsumowanie

Jest wiele sposobów na to, jak nauczyć dziecko raczkowania. Najistotniejsze jednak jest to, aby nie zmuszać dziecka do nauki – warto dać mu czas. Dobrym sposobem do zachęcenia malucha do raczkowania są różnego rodzaju zabawy, które przysporzą radości zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku! 

Udostępnij