kurkawodna.com.pl

Blog tematyczny o rodzicielstwie, modzie i urodzie

Dziecko

Jak nauczyć dziecko czytać?

Jak nauczyć dziecko czytać?

Jak nauczyć dziecko czytać? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic. Warto poświęcić część wspólnego czasu z dzieckiem na naukę w formie zabawy. W związku z tym, przedstawiamy sposoby, dzięki którym nauka czytania Twojego dziecka będzie skuteczna i pełna radości. 

W tym artykule dowiesz się:

  • kiedy uczyć czytać, a kiedy nie?
  • jak nauczyć dziecko czytać krok po kroku metodą literową?
  • jak nauczyć dziecko czytania metodą sylabową?
  • jak nauczyć dziecko czytać metodą czytania globalnego?

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko zasad ortografii?

Kiedy uczyć czytać, a kiedy nie?

Obecna podstawa wychowania przedszkolnego nie zawiera w sobie nauki czytania i pisania, a raczej jedynie przygotowanie do nabywania tych umiejętności. Mimo tego, warto poświęcić część wspólnego czasu z dzieckiem na naukę w formie zabawy. Jednak, zanim zaczniemy, niewątpliwie istotna jest chęć dziecka i zaciekawienie tą aktywnością – warto zaczynać naukę wtedy, gdy nasza pociecha zaczyna wykazywać zainteresowanie i pytać o litery. Wtedy mózg dziecka rozwija się na tyle, że jest w stanie posługiwać się myśleniem abstrakcyjnym, analizowaniem oraz syntezą przyswajanych informacji. 

Czy, w takim razie, warto zachęcać dziecko do nauki?

Oczywiście, możemy próbować zachęcać dziecko i wzbudzać jego zainteresowanie literami, ale pod żadnym pozorem nie można go zmuszać. Próby wprowadzenia przymusowej nauki czytania bywają wręcz szkodliwe – to właśnie dlatego w obecnym programie nauczania przedszkolnego nie jest przewidywana nauka czytania oraz pisania.

Na czym polega metoda literowa?

Podczas nauki czytania, warto rozważyć wprowadzenie metody literowej. Najpierw dziecko jest uczone alfabetu, potem przychodzi czas na analizę, dzielenie na głoski i łączenie głosek w słowa. Później zaczyna się nauka czytania poprzez literowanie – najpierw prostych słów, a następnie zdań. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza metoda nauki, jednak może powodować problemy ze zrozumieniem tekstu poprzez wydłużony czas czytania i zaburzoną płynność.

Jak nauczyć dziecko czytania sylabami?

Nauka czytania sylabami to jedna z najprostszych i najbardziej efektywnych metod nauki czytania u dzieci. Przynosi stosunkowo szybkie efekty i rozwija funkcje poznawcze. Co ważne, metodę tą wprowadzamy ucząc dziecko samogłosek. Następnie dziecko, w ramach utrwalenia informacji, nazywa poszczególne samogłoski. Później maluch może zacząć czytać sylaby otwarte – stopniowo, dodając nowe spółgłoski. Ważne, aby pamiętać o dużej ilości powtórzeń, by dziecko mogło efektywnie utrwalić nową wiedzę.

Jak nauczyć dziecko czytać metodą czytania globalnego?

Metoda globalna charakteryzuje się tym, że dziecko nie musi znać liter, by uczyć się czytać przy jej użyciu. Początkowo wprowadzamy same wyrazy, a potem krótkie 2-3 wyrazowe zdania, które dziecko ma zapamiętać jako całość graficznych znaków o określonym znaczeniu. Litery powinny być duże i wyraźne. Metoda ta jest polecana nawet jako forma zabawy dla dwulatków, pod warunkiem, że dziecko wykazuje nią zainteresowanie. Czytanie globalne stanowi dobrą bazę pod dalszą naukę, więc warto wprowadzić ją na sam początek przygody z czytaniem. 

Podsumowanie

Nauka czytania przez zabawę to najlepszy sposób na przekazanie dziecku nowej wiedzy i umiejętności. Ważne, aby nasza pociecha wykazała zainteresowanie czytaniem i literkami. Dzięki temu cała nauka pójdzie sprawnie i radośnie.

Udostępnij