kurkawodna.com.pl

Blog tematyczny o rodzicielstwie, modzie i urodzie

Dziecko

Jak nauczyć dziecko chodzić?

Jak nauczyć dziecko chodzić?

Pierwsze kroki dziecka to przełomowy moment, na który każdy rodzic czeka z niecierpliwością. Jednak, gdy dziecko nie garnie się do chodzenia, rodzice zastanawiają się, jak nauczyć dziecko chodzić? Na to i wiele innych pytań postaramy się dziś odpowiedzieć.

W artykule dowiesz się:

  • jaki jest idealny czas na stawianie pierwszych kroków?
  •  jakie są pierwsze oznaki, że dziecko chce już chodzić?
  • jak nauczyć dziecko chodzić samodzielnie?
  • Jak nauczyć dziecko chodzić w chodziku? Czy warto?

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko raczkowania?

Jaki jest idealny czas na stawianie pierwszych kroków?

Często można spotkać się z opinią, że dziecko powinno rozpocząć chodzenie w okolicy 10. lub 12. miesiąca życia. Gdy dziecko nie zacznie chodzić w tym czasie, często pojawiają się wątpliwości i zmartwienie. Warto jednak zachować spokój i wiedzieć, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Niektóre pociechy zaczną chodzić wcześniej, a inne później. Pediatrzy podkreślają, że maluch może rozpocząć samodzielne próby chodzenia nawet w okolicy 18. miesiąca życia. Jednak, jeśli Twoje dziecko nie wykazuje zainteresowania nauką chodzenia po ukończeniu 1,5 roku, warto skonsultować się z lekarzem w celu rozwiania wszelkich wątpliwości.

Jakie są pierwsze oznaki, że dziecko chce już chodzić?

Umiejętność chodzenia, a raczej jego nauka, jest poprzedzona kilkoma etapami. Z tego względu, na początku, dziecko zaczyna podnosić główkę, przekręcać się na boki, siadać i raczkować. Dopiero potem maluszek zaczyna wstawać, podpierać się o meble i podejmować próby samodzielnego chodu. W tym czasie kształtuje się jego układ nerwowy, mięśnie szkieletowe oraz poczucie równowagi. Aby malec zaczął chodzić, musi najpierw dobrze wykształcić swoje mięśnie nóg oraz pleców – z tego względu nie należy przyspieszać procesu nauki chodzenia na siłę.

Jak nauczyć dziecko chodzić samodzielnie?

Jak nauczyć dziecko chodzić? Najlepszym sposobem na nauczenie dziecka samodzielnego chodzenia jest… nieprzeszkadzanie mu! Niestety, chcąc dobrze, często możemy stanowić przeszkodę na drodze do samodzielności naszego dziecka. Warto poświęcić maluchowi czas, chodząc z nim z rękę, kiedy nauczy się chodzić – całą resztę pracy dziecko wykonuje samo, kształtując swój układ nerwowy oraz wzmacniając mięśnie szkieletowe.

Czy warto korzystać z chodzika?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem chodzika, lepiej odrzuć ten pomysł! Mimo tego, że chodziki były popularne przez wiele lat, w ostatnim czasie bardzo dużo mówi się na temat jego szkodliwości. Sprawia on, że dziecko nie stawia stóp prawidłowo, odpycha się od palców i pochyla się ku przodowi. Zamiast chodzika, lepiej sprawdzi się ciężki i stabilny wózek-pchacz. Nie zakłóci on prawidłowego wzorca chodzenia ani nie niesie ze sobą ryzyka wad postawy. Oprócz klocków i zabawek, warto dołożyć do wózka kilka butelek z wodą – większe obciążenie wpłynie korzystnie na rozwój mięśni naszego dziecka. 

Podsumowanie – jak nauczyć dziecko chodzić?

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, którego nie powinno się przyspieszać. Chcąc pomóc swojemu dziecku, pozwól mu na rozwinięcie naturalnych zdolności wtedy, gdy będzie do tego stuprocentowo gotowe – w przeciwnym wypadku możesz mu nieintencjonalnie zaszkodzić.

Udostępnij