kurkawodna.com.pl

Blog tematyczny o rodzicielstwie, modzie i urodzie

Dziecko

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Nauka samodzielnego zasypiania to przełomowy moment w rozwoju dziecka. Możesz pomóc maluchowi w zdobyciu tej umiejętności. Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, aby nadal zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa? Dowiesz się już dziś!

W tym artykule dowiesz się:

  • czy to już czas na samodzielne zasypianie?
  • jak przygotować dziecko do nauki samodzielnego snu?
  • jakie są metody nauki samodzielnego zasypiania?
  • jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko pić z butelki?

Czy nadszedł czas na samodzielne zasypianie?

Nie każda pociecha jest gotowa na naukę samodzielnego zasypiania. Zanim zaczniesz uczyć malucha samodzielnego zasypiania, musi on najpierw wykształcić rytm dobowy, czyli umiejętność rozróżnienia dnia i nocy. Umiejętność ta kształtuje się od narodzin do około 4. miesiąca życia. Dolną granicą wiekową, w której możesz rozpocząć proces nauki samodzielnego zasypiania, jest moment ukończenia przez malucha 6. miesiąca życia. Ważne, aby dziecko nie potrzebowało już karmienia nocnego. W tym czasie warto również oszczędzić innych zmian, na przykład nauki korzystania z nocnika. Samodzielne zasypianie to już duże wyzwanie!

Jak przygotować dziecko do nauki samodzielnego snu?

W przypadku małych dzieci poniżej 6 miesięcy ważne jest, aby wspierać rozwój ich rytmu dobowego. W związku z tym w ciągu dnia należy zapewniać dziecku stały dostęp do światła i ograniczenie go w nocy. Ogromną wagę mają także wieczorne rytuały, takie jak śpiewanie kołysanek, masaż lub czytanie książki. Gdy maluszek ma już powyżej 6 miesięcy, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą w sprawie wykluczenia wszelkich medycznych przeciwwskazań oraz problemów mogących mieć negatywny wpływ na jakość snu dziecka.

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania? Sprawdzone metody

Istnieje wiele pomocnych metod, dzięki którym nauka samodzielnego zasypiania staje się prostsza. Należą do nich:

  • E.A.S.Y – czyli Eat, Activity, Sleep, You (jedzenie, aktywność, sen, Ty). Metoda polega na uporządkowaniu życia dziecka według trzygodzinnych bloków. Dzięki wprowadzeniu rutyny, podnosimy również poczucie bezpieczeństwa naszego malucha, przez co dziecko będzie miało mniejsze trudności w samodzielnym zasypianiu
  • metoda ,,shuffle” – czyli stopniowe oddalanie się opiekunów od łóżeczka dziecka. W trakcie nauki, maluchowi towarzyszy ,,obiekt bezpieczeństwa”, czyli ulubiony kocyk, poduszka lub miś
  • metoda 3-5-7 – ta kontrowersyjna metoda polega ona na przeczekanie płaczu dziecka przez 3, 5 i 7 minut, aż zaśnie
  • nieprzemęczanie dziecka i wieczorne ograniczenie bodźców

Jak nauczyć dziecko spać w swoim łóżku?

Gdy dziecko jest już starsze, warto zacząć od rozmowy z kilkulatkiem na temat spania we własnym łóżku lub pokoju. Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania we własnym łóżku? Powiedz mu, dlaczego jest to dobrym pomysłem i zwróć uwagę na korzyści, które będą dla niego istotne, na przykład większa ilość miejsca. Zaproponuj dziecku wspólne urządzenie jego sypialni. Maluch, zachęcony wizją pięknego pokoju i możliwością decydowania, chętniej podejmie próbę zaśnięcia we własnej przestrzeni. Spanie we własnym łóżku powinno być odebrane przez pociechę jako pewnego rodzaju wyróżnienie dla dużych i samodzielnych dzieci!

Podsumowanie

Samodzielne zasypianie to duży przełom w życiu maluszka, dlatego warto, aby zmiana została wprowadzana stopniowo i po ukończeniu 6. miesiąca życia. Wprowadź w życie codzienną rutynę oraz Wasze ulubione rytuały, dzięki którym dziecko zwiększy swoje poczucie bezpieczeństwa.

Udostępnij