kurkawodna.com.pl

Blog tematyczny o rodzicielstwie, modzie i urodzie

Dziecko

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Jak nauczyć dziecko alfabetu?

Nauka alfabetu to istotny moment w trakcie życia naszego dziecka – bez tej umiejętności, nie będzie ono w stanie rozpocząć nauki pisania oraz czytania. Rodzice zastanawiają się, jak nauczyć dziecko alfabetu, aby sam proces był szybki i przyjemny? Podpowiadamy!

W tym artykule dowiesz się:

  • jak rodzic może wspomóc proces nauki?
  • kiedy zacząć naukę alfabetu?
  • jak nauczyć dziecko alfabetu?
  • jak szybko nauczyć dziecko alfabetu?

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko zasad ortografii?

Jak wspomóc proces nauki jako rodzic?

Znajomość alfabetu to niezbędna umiejętność dla każdej osoby. Dziecko poznaje pierwsze litery na etapie przedszkolnym, jednak prawdziwa nauka rozpoczyna się dopiero na początku szkoły podstawowej. Aby pomóc dziecku w trakcie nauki, jako rodzic powinieneś przede wszystkim mu czytać. Codzienne czytanie dziecku ma bardzo duże znaczenie – w trakcie, Twoja pociecha może śledzić czytany przez Ciebie tekst, zapamiętywać kształty i brzmienie liter oraz słów. Dziecko uświadamia sobie, że ułożone w odpowiedniej kolejności literki mają swoje określone znaczenie.

Kiedy zacząć naukę alfabetu?

Nie ma określonego wieku, w którym należy zacząć uczyć dziecko alfabetu. Można jednak przyjąć, że im wcześniej, tym lepiej – oczywiście, bez zmuszania dziecka. Okazuje się, że dziecko w wieku 3-4 lat potrafi nauczyć się czytać w kilka miesięcy, za to sześciolatek może uczyć się nawet przez dwa lata. Naukę alfabetu warto wprowadzić wtedy, gdy zobaczymy, że dziecko wykazuje nim zainteresowanie – na przykład, gdy podczas spaceru zaczyna pytać o to, co jest napisane na witrynach lub znakach. Co ciekawe, dzieci nie postrzegają nauki liter jako konieczności – jest to po prostu dla nich coś nowego i ciekawego. 

Jak nauczyć dziecko alfabetu? 

Nauka alfabetu to niezbędna umiejętność do możliwości dalszej edukacji. Jak nauczyć dziecko alfabetu na pamięć? Aby ułatwić dziecku zapamiętanie kolejności literek, warto posłużyć się piosenkami edukacyjnymi i wierszami, które są stworzone właśnie w tym celu. Warto również umieścić w widocznym miejscu plansze edukacyjne z alfabetem, aby dziecko mogło je stale widzieć. 

Jak szybko nauczyć dziecko alfabetu?

Szybkim sposobem na naukę alfabetu jest nauka poprzez zabawę. W tym celu można wykorzystać wspomniane wcześniej piosenki, jednak jest jeszcze kilka innych metod, które umilą dziecku proces nauki. Przedstawiamy kilka sposobów na sprawną i przyjemną naukę alfabetu:

  • dopasuj przedmiot do literki – wystarczą wydrukowane, plastikowe bądź drewniane literki oraz kilka dowolnych przedmiotów. Wraz z dzieckiem dopasowujcie literki, na przykład K do kredki
  • wskaż literkę – powiedz dziecku daną literę, a ono wskaże tą, o którą prosisz
  • kolorowanki – wydrukuj kolorowankę kolejno z jedną literą alfabetu
  • nauka edukacyjnych wierszy na pamięć
  • ,,na ostatnią literę’’ – poproś dziecko, aby wskazało wyraz rozpoczynający się od ostatniej litery poprzedniego słowa
  • wspólne śpiewanie piosenek o alfabecie

Liczy się Wasza kreatywność!

Podsumowanie

Nauka alfabetu to bardzo istotny krok w rozwoju każdego dziecka. Jako rodzic, możesz wspomóc proces nauki poprzez angażowanie dziecka w różnego rodzaju gry edukacyjne, zabawy oraz czytanie książek. Ważne, aby Twoje dziecko wykazało gotowość do nauki i ciekawość – wtedy cały proces przebiegnie bardzo sprawnie!

Udostępnij