Witamina C zyskuje coraz większą popularność jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Jest ona uznawana za witaminę młodości, a jej skuteczne działanie zostało docenione nawet przez najbardziej wymagające cery. W szczególności te pozbawione blasku. Z czym łączyć witaminę C w kosmetykach i jak wzmocnić jej działanie? Dowiecie się już dziś!
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są właściwości i efekty stosowania witaminy C?
- jakie są formy witaminy C w kosmetykach?
- jakie są dobre praktyki pielęgnacyjne?
- witamina C – z czym łączyć?
- z czym nie można łączyć witaminy C?
Sprawdź także: Kwas hialuronowy – z czym łączyć?
Właściwości witaminy C
Witamina C jest jednym z najlepiej przebadanych składników odmładzających, którego działanie przynosi szybkie i widoczne efekty. Ma ona szczególne zastosowanie w przypadku cer pozbawionych blasku, z licznymi przebarwieniami oraz ze zmarszczkami. Dodatkowo, świetnie sprawdzi się jako pomoc w leczeniu trądziku. Witamina C ma szereg właściwości, do których należą:
- ujędrnienie skóry, rozjaśnienie kolorytu
- regulacja produkcji melaniny – dzięki temu rozjaśnia przebarwienia i zapobiega ich powstawaniu
- dodanie skórze blasku i rozświetlenia
- łagodzenie stanów zapalnych, na przykład przy trądziku lub atopowym zapaleniu skóry
- aktywizacja syntezy kolagenu – spłycanie zmarszczek
Kosmetyków z ,,witaminą młodości’’ warto używać bez względu na wiek i rodzaj skóry, ponieważ wykazuje ona działanie profilaktyczne.
Formy witaminy C w kosmetykach
Aby witamina C wykazała odpowiednie działanie, w kosmetyku musi być zastosowana jej aktywna, stabilna formuła. Warto wybierać produkty z możliwie wysokim stężeniem, co najmniej 15%. Najpopularniejszym wyborem zwykle są sera, ampułki lub toniki. Warto jednak zapoznać się z tym, jakie mamy formy witaminy C w kosmetykach pielęgnacyjnych i wybierać odpowiednie produkty dopasowane do swoich potrzeb:
- kwas L-askorbinowy – jest to aktywna forma witaminy C z wysoką skutecznością działania, dająca szybkie efekty rozjaśnienia skóry. Może jednak wywoływać podrażnienia w przypadku cer bardzo wrażliwych
- palmitynian askorbylu – ma łagodniejsze działanie od kwasu L-askorbinowego. Nie stymuluje kolagenu, działa tylko na powierzchni skóry
- glukozyd askorbylu – jest wytwarzany z witaminy C i naturalnej skrobi. Działa
w głębszych warstwach naskórka, zmniejsza przebarwienia i odbudowuje kolagen - sól magnezowa fosforanu askorbylu – jest bardzo łagodna dla skóry i skutecznie rozjaśnia przebarwienia, jest jednak łagodniejsza niż aktywna forma kwasu L-askorbinowego
Dobre praktyki pielęgnacyjne przy witaminie C
Kosmetyki z zawartością witaminy C warto aplikować dwa razy dziennie. Zwykle stosuje się je w formie serum pod kremem nawilżającym. Warto jednak pamiętać, aby podczas aplikacji skóra była czysta i osuszona, dzięki czemu zapobiegniemy podrażnieniom. Ważne jest również używanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym w porannej rutynie pielęgnacyjnej.
Z czym łączyć witaminę C w kosmetykach? Osiągnij najlepsze efekty!
Aby pielęgnacja przyniosła pożądane efekty, warto wiedzieć, z czym łączyć witaminę C
w kosmetykach. Nieodpowiednie połączenia wywołają na naszej cerze efekt odwrotny do pożądanego – mogą pojawić się podrażnienia oraz suchość skóry. Zatem, co warto łączyć z witaminą C, aby osiągnąć najlepsze efekty?
- kwas hialuronowy – nawilża i ujędrnia
- ceramidy – wspomagają barierę ochronną skóry
- kwas ferulowy – spowalnia proces starzenia, działa antybakteryjnie
- rutyna – chroni organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi
Z czym nie można łączyć witaminy C?
Witamina C nie może być łączona w jednej rutynie pielęgnacyjnej z niacynamidem, ponieważ składniki te wzajemnie się neutralizują. Dodatkowo, nie należy również stosować jej wraz z:
- retinolem – unieszkodliwia on witaminę C – utlenia ją i zmniejsza jej działanie
- kwasami AHA i BHA – składniki te w połączeniu z witaminą C wykazują potencjał drażniący
Podsumowanie
Witamina C cieszy się coraz większą popularnością – to dzięki jej wyjątkowym właściwościom i wysokiej skuteczności. Obecnie na rynku znajdziemy wiele dostępnych preparatów z zawartością witaminy C w różnej formie oraz stężeniach. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na to, z jakimi składnikami aktywnymi ją łączymy. Dzięki kwasowi hialuronowemu oraz ferulowemu, ceramidom i rutynie, wspomożesz działanie witaminy C i wyciągniesz z niej to, co najlepsze!