Kwas salicylowy w ostatnich latach zyskał na popularności jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych – to dzięki jego wysokiej skuteczności, łatwej dostępności i szerokiemu zastosowaniu. Wiele osób zastanawia się, z czym łączyć kwas salicylowy, aby pielęgnacja cery niosła za sobą jak najlepsze efekty?
W tym artykule dowiesz się:
- czym jest kwas salicylowy?
- jakie są właściwości kwasu salicylowego?
- jak stosować kwas salicylowy?
- z czym łączyć kwas salicylowy?
- kwas salicylowy – z czym nie łączyć?
Sprawdź także: Kwas azelainowy – z czym nie łączyć?
Czym jest kwas salicylowy?
Kwas salicylowy (Salicylic Acid) jest jednym z kwasów BHA, wykorzystywanym głównie w branży kosmetycznej. Jest to roślinny związek chemiczny, który występuje, na przykład, w liściach malin, brzozy i rumianku. Co ciekawe, znany wszystkim spirytus salicylowy jest kwasem salicylowym w bardzo małym stężeniu – najczęściej między 1%, a 2%. Podczas zabiegów kosmetycznych, kwas ten wykorzystuje się w wyższych stężeniach, najczęściej około 10%-20%.
Jakie są właściwości kwasu salicylowego?
Kwas salicylowy wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Z łatwością przenika przez skórę, dzięki czemu skutecznie oczyszcza pory i niweluje zaskórniki. W związku z tym, składnik ten świetnie sprawdza się podczas pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym, młodzieńczym oraz trądzikiem wieku dorosłego. W niższym stężeniu z powodzeniem można go strosować również przy cerze suchej i wrażliwej. Do najważniejszych właściwości kwasu salicylowego zaliczają się:
- hamowanie stanów zapalnych
- ograniczenie łojotoku
- rozjaśnienie blizn i przebarwień
- ujednolicenie kolorytu skóry
- poprawa struktury cery
- wspieranie leczenia łuszczycy i łupieżu
- działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
Jak stosować kwas salicylowy?
Kwas ten może być stosowany na wiele sposobów. Z pewnością, podczas domowej rutyny pielęgnacyjnej, najczęściej możemy spotkać go pod postacią ser, ampułek, kremów oraz żeli w stężeniu od 2% do 5%. Należy stosować go w pielęgnacji wieczornej, tym samym pamiętając o fotoprotekcji na dzień – najlepiej SPF 50. Warto pamiętać, że kwas salicylowy w odpowiednim stężeniu nie powoduje podrażnień i z powodzeniem może być używany przez posiadaczy skóry suchej i wrażliwej, na przykład w formie serum pod krem nawilżający. Należy jednak wiedzieć, z czym łączyć kwas salicylowy, aby jego działanie było jak najbardziej skuteczne i bezpieczne dla naszej skóry.
Z czym łączyć kwas salicylowy?
Składnik ten wykazuje wszechstronne właściwości w leczeniu trądziku i stanów zapalnych skóry. Kwas salicylowy – z czym łączyć, aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty? Bez wątpienia może on być łączony z:
- kwasem hialuronowym i gliceryną – te substancje nawilżające świetnie poradzą sobie z wszelkim przesuszeniem skóry
- kremem z filtrem w porannej pielęgnacji – skóra podczas kuracji kwasami jest szczególnie narażona na poparzenia słoneczne
- pantenolem – ma właściwości łagodzące i nawilżające
- ceramidami – pomagają w odbudowie bariery naskórka i niwelują podrażnienia
- trehalozą – jest substancją ochronną i wspiera nawilżenie skóry
Kwas salicylowy – z czym nie łączyć?
Włączając kwas salicylowy do swojej rutyny pielęgnacyjnej, należy pamiętać o tym, z jakimi składnikami nie należy go łączyć. Ograniczy to wszelkie niepożądane efekty, takie jak podrażnienia, zaczerwienienie i suchość skóry. Kwasu salicylowego nie należy łączyć z:
- kwasem glikolowym – połączenie tych dwóch składników może okazać się drażniące dla cery
- retinolem- retinol również złuszcza cerę, przez co łączenie go z kwasem salicylowym powoduje podrażnienia
- witaminą C – składniki te wzajemnie się neutralizują, przez co ich działanie jest osłabione
- niacynamidem – to połączenie również jest wzajemnie neutralizujące. Lepiej stosować je oddzielnie
Podsumowanie
Wnioskując, kwas salicylowy to składnik skierowany przede wszystkim dla osób z cerą tłustą i trądzikową w każdym wieku. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Świetnie sprawdza się w połączeniu z substancjami nawilżającymi i łagodzącymi, takimi jak ceramidy, kwas hialuronowy bądź gliceryna – niwelują one ryzyko wszelkich podrażnień, a cera odzyska zdrowy blask oraz koloryt.