Kwas azelainowy jest składnikiem aktywnym preparatów służących do pielęgnacji cery problematycznej. Ma łagodne, ale skuteczne działanie, dzięki czemu stale podbija serca posiadaczy skóry ze skłonnościami do trądziku. Kwas azelainowy – z czym nie łączyć, jak działa i dla kogo sprawdzi się najlepiej?
W tym artykule dowiesz się:
- czym jest kwas azelainowy?
- jakie są właściwości kwasu azelainowego i dla będzie najlepszy?
- jak stosować kwas azelainowy?
- z czym można łączyć kwas azelainowy?
- kwas azelainowy – z czym nie łączyć?
Czym jest kwas azelainowy?
Kwas azelainowy jest składnikiem preparatów do stosowania zewnętrznego na skórę. Jest łagodny, w przeciwieństwie do kwasu glikolowego, mlekowego lub migdałowego. Kwas azelainowy to związek chemiczny z prostą budową cząsteczkową, występujący naturalnie w przyrodzie – przez to znajdziemy go w jęczmieniu, pszenicy oraz życie. Tą samą cząsteczkę produkują również organizmy z królestwa grzybów, które są naturalnymi składnikami flory zasiedlającej naszą skórę.
Jakie ma właściwości – dla kogo będzie najlepszy?
Jest to niezwykle cenna substancja aktywna, która świetnie sprawdza się w przypadku cery z problemem stanów zapalnych. Kwas azelainowy jest przeznaczony w szczególności dla posiadaczy skóry wrażliwej, naczynkowej, z różnego rodzaju trądzikiem oraz rumieniem. Pod kontrolą lekarza, mogą stosować go kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Kwas azelainowy ma wiele dobroczynnych właściwości:
- działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie – w rezultacie ogranicza rozwój bakterii powodujących powstawanie stanów zapalnych
- ma działanie keratolityczne – powoduje delikatne złuszczanie naskórka
- rozjaśnia przebarwienia, działa wybielająco
- reguluje pracę gruczołów łojowych
- nie wykazuje działania fototoksycznego – możesz stosować go przez cały rok, nawet w lato
- działa antyoksydacyjnie – chroni naszą skórę przed oznakami przedwczesnego starzenia
Im wyższa zawartość tego kwasu w produkcie, tym wyższa jego skuteczność. Kwas azelainowy jest stosunkowo dobrze tolerowany, przez co może mogą używać go również przez posiadacze skóry suchej i wrażliwej.
Jak stosować kwas azelainowy?
Kwas azelainowy nie musi być aplikowany codziennie, jednak systematyczne stosowanie zdecydowanie daje najlepsze rezultaty. W związku z tym, warto używać go co najmniej raz dziennie – rano lub wieczorem. Co istotne, ilość kwasu w produkcie wpływa na jego skuteczność – minimalne stężenie w produktach pielęgnacyjnych wynosi 1,25%. Przy takim stężeniu działanie będzie jak najbardziej skuteczne. Kwas azelainowy nie musi być stosowany samodzielnie – jak najbardziej możesz łączyć go z innymi składnikami aktywnymi. Podczas kuracji nie należy zapominać o kremie z filtrem w pielęgnacji dziennej – najlepiej SPF 50.
Kwas azelainowy – z czym łączyć?
Wiele osób zastanawia się, z czym można łączyć kwas azelainowy, aby osiągnąć jak najlepsze efekty w walce ze stanami zapalnymi i przebarwieniami. Oto składniki, które w połączeniu z kwasem azelainowym będą bezpieczne dla naszej skóry:
- niacynamid – działa łagodząco i nawilżająco
- kwasy AHA i BHA (salicylowy, mlekowy, glikolowy) – będą stanowiły uzupełnienie w terapii przeciwtrądzikowej. Do stosowania wieczorem
- witamina C – wzmocni efekt redukcji przebarwień
- nadtlenek benzoilu – wzmacnia działanie antybakteryjne
Co więcej, stosując kwas azelainowy w połączeniu z innymi składnikami aktywnymi, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich przerw czasowych pomiędzy aplikacjami kolejnych preparatów. Przykładowo, produkty z kwasem azelainowym można stosować o poranku, a kwasy AHA wieczorem.
Kwas azelainowy – z czym nie łączyć?
Podczas kuracji kwasem azelainowym należy również wiedzieć, z czym nie można go łączyć. Warto mieć na uwadze fakt, że niektóre połączenia składników aktywnych mogą powodować niekorzystne działanie związane z podrażnieniem skóry. Z tego względu, kwas azelainowy nie jest wskazany przy stosowaniu:
- izotretynoiny – podczas kuracji izotretynoiną, skóra jest szczególnie wrażliwa na działanie wielu składników aktywnych. Kwas azelainowy może w tym przypadku wywołać podrażnienia skóry
- klaksoteronu – kwas azelainowy w połączeniu z klaksoteronem może powodować podrażnienie, zaczerwienienie i łuszczenie się skóry
Podsumowanie
Reasumując, kwas azelainowy ma dobroczynne działanie, które jest przeznaczone w szczególności dla cer z przebarwieniami i stanami zapalnymi. Jest łagodny, ale zarazem bardzo skuteczny w działaniu, dzięki czemu posiadacze cer wrażliwych również mogą korzystać z jego właściwości. Mimo tego, stosując kwas azelainowy należy jednak pamiętać o tym, z czym nie można go łączyć, aby uniknąć wszelkich działań niepożądanych.