kurkawodna.com.pl

Blog tematyczny o rodzicielstwie, modzie i urodzie

Dziecko

Jak nauczyć dziecko pić z butelki?

Jak nauczyć dziecko pić z butelki?

Nauczenie dziecka picia z butelki może być wymagającym i wyczerpującym wyzwaniem. Warto jednak być wyrozumiałym i cierpliwym. Jak nauczyć dziecko pić z butelki? Dowiesz się już dziś!

W tym artykule dowiesz się:

 • jak poprawnie karmić dziecko butelką?
 • jak nauczyć dziecko karmione piersią pić z butelki?
 • na co zwrócić uwagę kupując butelkę?
 • jak dbać o higienę dziecięcej butelki?

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko raczkowania?

Jak poprawnie karmić dziecko butelką?

Zalecenia WHO mówią, aby karmić dzieci naturalnie do 6. miesiąca życia. Jednak, z różnych względów, mogą pojawić się sytuacje, w których mamy muszą przejść na karmienie dziecka butelką wcześniej. Jednak, na początku należy dowiedzieć się, jak robić to poprawnie. Oto kilka rad, jak poprawnie karmić dziecko butelką:

 • dbaj o odpowiedni kąt nachylenia butelki – ograniczy to ilość powietrza, które dziecko może połknąć podczas jedzenia
 • usiądź w odpowiedniej pozycji – zegnij łokieć i umieść dziecko w zgięciu ramienia tak, aby miało lekko uniesioną głowę. Natomiast drugą ręką trzymaj butelkę
 • użyj poduszki – warto zaopatrzyć się w poduszkę zaprojektowanej z myślą o karmieniu – będzie ona pomocna w utrzymywaniu odpowiedniej pozycji ciała
 • karm dziecko wtedy, kiedy jest głodne – nie zmuszaj go do jedzenia
 • poproś o pomoc partnera – maluch może nie chcieć pić z butelki, którą trzyma mama, ponieważ może spodziewać się od niej karmienia piersią. Z tego względu, warto zaangażować partnera w proces karmienia butelką
 • bądź spokojna i odprężona

Jak nauczyć dziecko pić z butelki?

Przestawienie dziecka na inny sposób karmienia może potrwać nawet kilka tygodni. To, jak nauczyć dziecko pić z butelki i jaki wybrać pokarm, warto skonsultować z lekarzem, który pomoże w dobraniu najlepszego mleka modyfikowanego dla Twojego dziecka. Spróbuj na początku zmieszać mleko modyfikowane z mlekiem z twojej piersi, codziennie lekko zmieniając proporcje mieszanki. Kup również kilka smoczków i butelek, aby dopasować taki, który będzie najbardziej odpowiadał dziecku. Działaj etapami i nie bój się prosić o pomoc! Przyzwyczajaj malucha do butelki stopniowo i zwracaj uwagę na jego reakcje na nowy pokarm. 

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko ubierania się?

Na co zwrócić uwagę kupując butelkę?

Kupując butelkę, warto zwrócić uwagę na kształt jej smoczka. Zobacz, czy dziecku jest wygodnie z danym modelem. Najlepiej wybierać kształt przypominający brodawkę, czyli tzw. smoczki dynamiczne, które nie wpływają niekorzystnie na naturalny odruch ssania. Wybierz te z bezzapachowego silikonu. Dodatkowo, obserwuj, czy dziecko woli włożyć więcej wysiłku w ssanie mleka, czy raczej woli jego swobodny przepływ – od tego uzależniony jest wybór smoczka z odpowiednią wielkością dziurki. Zbyt szybkie lub zbyt wolne wypływanie mleka może prowadzić do różnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Co więcej, zwróć uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana butelka – plastik nie powinien zawierać BPA. 

Jak dbać o higienę dziecięcej butelki?

Higiena dziecięcej butelki wymaga szczególnej uwagi:

 • sterylizuj nowe butelki przed ich użyciem za pomocą filtrowanej wody
 • susz i przechowuj butelki w szczelnym pojemniku
 • zawsze myj ręce przed przygotowaniem pokarmu dla maluszka
 • sprawdzaj stan smoczka i butelki, a gdy zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia – wymień je na nowe

Podsumowanie

Przyzwyczajenie dziecka do nowego sposobu odżywiania może być wymagające – ale, z odrobiną czasu i cierpliwości, na pewno się uda! Pamiętaj również, że maluch nie powinien pić z butelki zbyt długo – prowadzi to do wad zgryzu. Skorzystaj z takich zamienników, jak: bidon, niekapek, kubek ze słomką lub łyżeczka.

Udostępnij