Gry dla dwulatka od Djeco. Raz, dwa, trzy… rzucasz Ty!
Gry dla dwulatka od Djeco. Raz, dwa, trzy… rzucasz Ty!

Jesienne i zimowe wieczory sprzyjają domowym aktywnościom i stąd mój pomysł na wpis o grach dla dwulatka. Bo to taki wiek, w którym przygoda z grami może już się rozpocząć.

Gry jako sposób na wyciszenie

Po całym dniu pracy jedyne o czym myślę, to herbata z sokiem malinowym i ciepły koc. Moje dzieci mają jednak inne plany. Nadchodząca plucha i zimowe mrozy sprawiają, że w przedszkolach i szkołach aktywność na zewnątrz będzie znacznie ograniczona. O ile zabawy w śniegu są super, to już spacer z kilkulatkami po lodowej tafli chodnika jest średnio bezpieczny. Łączę się w bólu ze wszystkim rodzicami, których dzieci z placówek przedszkolnych i szkolnych wracają pełne energii… 

Tak, czasem chciałabym też, żeby i one marzyły o tej ciepłej herbacie i wieczornym leżeniu pod kocem. Po kilku latach wypracowaliśmy sobie jednak popołudniowe rytuały spędzania wolnego czasu. Ja się grzeję herbatą i kocem, a oni… grają w gry.

Rodzeństwo może grać w gry razem

Moja rodzinna dziecięca załoga to istna mieszanka wybuchowa czterolatki i dziewięciolatka. Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażałam sobie ich wspólnych zabaw przez - jakby nie patrzeć na tym etapie rozwoju - dość dużą różnicę wieku, dopóki nie odkryłam, że istnieją zabawy i zajęcia, które z taką samą intensywnością zaangażują obydwoje. 

Moim odkryciem są gry dla dwulatka, które sprawdziły się w tej cudownej korelacji rodzeństwa. Okazało się, że energiczna dwulatka świetnie radzi sobie z pierwszymi grami - planszówkami, a starszy brat jest dla niej idealnym towarzyszem do rozwiązywania problemów, przewodnikiem i nauczycielem. Poniżej znajdziecie mój wybór najfajniejszych gier dla najmłodszych dzieci z którymi nie będą nudziły się też starszaki. 

Czy gry edukacyjne dla dzieci mogą być fajne?

Rynek gier planszowych jest ogromny. Znam rodziny, które swój wolny czas najchętniej spędzają przy stole przed planszą z rozstawionymi pionkami. To najlepszy czas dla rodziców i dzieci, wspólny cel, czasem mała rywalizacja, często współpraca, idealna nauka wygrywania i ponoszenia porażek. Jak w życiu. 

Od zawsze lubiłam planszówki, ale zauroczyłam się nimi na dobre dopiero wtedy, kiedy odkryłam gry edukacyjne dla dwulatka. Dlaczego edukacyjne? Dlatego, że z założenia każda ta gra czegoś uczy. Spostrzegawczości, cierpliwości, myślenia logicznego, budowania taktyki, daje mnóstwo radości i zabawy, a przecież dzieci najlepiej edukują się w zabawie. Moim największym i najpiękniejszym (także wizualnie) odkryciem są gry dla najmłodszych francuskiej marki Djeco. 

„Little Cooperation” - gra dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat

Pierwsza gra, z jaką mieliśmy do czynienia w naszej rodzinnej drużynie, to „Little Cooperation - Zwierzaki na Arktyce”. Moja córka odrazu zachwyciła się ślicznymi figurkami zwierząt, mieszkańców mroźnej Arktyki. Zasady gry są bardzo proste i nie mam wątpliwości, że pokocha ją każdy maluch. Bo „Little Cooperation” to idealna gra dla dwulatka, który kocha przygody! 

Little CooperationLittle Cooperation

Cztery zwierzątka chcą dostać się do swojego igloo, ale to nie jest wcale takie łatwe, bo droga prowadzi przez most, który w każde chwili może runąć przez topniejący lód. Zadaniem graczy jest przeprowadzić wszystkie zwierzęta bezpiecznie na planszę z igloo, zanim zapadnie się most. 

Na drewnianej kostce mamy oznaczenia, które wskazują nam kolejny krok w grze. Most na kostce oznacza, że możemy umieścić zwierzątko z planszy postojowej na most. Rysunek igloo oznacza, że zwierzątko w mostu może trafić bezpiecznie do swojego domu. Kostki lodu to duże niebezpieczeństwo dla przeprowadzanych zwierząt. Ups, lód się topi, a gracz musi usunąć jeden z filarów podtrzymujących most. Czy uda nam się przeprowadzić wszystkie zwierzęta bezpiecznie do igloo? Oto jest pytanie! 

„Little Cooperation” to gra, która uczy współpracy

Ta gra jest zaskakująca, trzymająca w napięciu i co bardzo ważne - wszyscy w niej albo przegrywamy, albo wszyscy wygrywamy. I to jest jej najpiękniejszy element! Nie ma tutaj rywalizacji, jest współpraca, wsparcie, kibicowanie sobie nawzajem. Gry, w których ważnym elementem jest rywalizacja, lepiej zostawić sobie na potem. Przyjdzie czas, kiedy nasze dzieci będą chciały wygrywać rywalizując z rówieśnikami, teraz jest czas na to, żeby przyjmować porażki, przegraną jak naukę na przyszłość i zachętę do spróbowania jeszcze raz i jeszcze raz. 

„Little Cooperation” to gra skonstruowana tak, by wszystkie jej elementy dało się wykorzystać w zabawie. Maluch, któremu na początku trudno się skupić i przyjąć zasady gry może bawić się figurkami, ustawiać je na planszach, budować most. I tutaj pojawia się szansa na nieocenioną pomoc starszego rodzeństwa. Moje dzieci dalej uwielbiają tę grę!

„Little Collect - Gra z króliczkami” dla fanów skaczących zwierzątek 

W innym tonie, bo budującym ducha małej i zdrowej, mimo wszystko, rywalizacji, jest „Little Collect - Gra z króliczkami”. To świetna propozycja gry dla rodzeństwa albo rodzica z dzieckiem. Potrzebujemy dwóch graczy, których zadaniem jest zebranie jedzenia dla małych i uroczych króliczków. Każdy z graczy dostaje okrągłą planszę, na której po losowaniu kart ma umieścić króliczki i ich jedzenie: marchewkę i groszek. 

Ale w kartach czai się też niebezpieczeństwo! Mały chytry lisek poluje na króliczki i ich smakołyki! Jeśli gracz wylosuje kartę z liskiem króliczki muszą szybko uciekać z jego planszy, a on rozpoczyna ich kompletowanie od początku. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy zgromadzi na swojej planszy 3 króliczki, 3 groszki i 3 marchewki. 

Little CollectLittle Collect

Gra z króliczkami, która uczy, że życie to też zasady

Ta gra jest emocjonująca, ekscytująca i spełnia swoją rolę jako narzędzie do formowania ducha zdrowej i uczciwej rywalizacji. O co chodzi w grze? O to, żeby było fair play! Wiadomo, że taki dwulatek może być na początku zawiedziony tym, że musi oddać króliczki, a drugi gracz na swojej planszy ma już zwierzaki. Jest to jednak idealny sposób na wytłumaczenie maluchowi, że karta z liskiem to jedna z zasad gry z króliczkami, że nie mamy wpływu na to, jaką kartę odkryjemy w kolejnym ruchu, dlatego nawet największe chęci wygranej często muszą zmierzyć się z nie zawsze sprzyjającym losem. 

Taka gra to też świetny sposób na dzieci, którym trudno zrozumieć, że w relacjach z ludźmi, w życiu warto trzymać się określonych zasad. Wyżej zachwycałam się nad brakiem rywalizacji w „Little Cooperation”, bo uważam, że to naprawdę świetna gra, która zachęci maluchy do sięgania po kolejne i wprowadzi powoli w świat współpracy, relacji, dążenia do celu. Nie chcę jednak demonizować ducha rywalizacji, bo - czy tego chcemy, czy nie - on jest zwyczajnie nieunikniony, ale dzięki takim grom jak ta z króliczkami maluch zaczyna rozumieć, że rywalizacja może być fajna, że nie wszystko zależy od nas samych, ale też na przykład od kart, że warto próbować jeszcze raz, że warto być spostrzegawczym i uważnym. I niech mi ktoś powie, że gry dla dzieci to tylko zabawa!

„Little Circut - Wyścig” - gra dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat

Wyjątkowość gier dla dwulatków marki Djeco polega na ich ogromnej różnorodności. Uważny obserwator zauważy, że zbliżone są one do siebie designem, rodzajem elementów, ale i bardzo przystępnymi zasadami postępowania w trakcie zabawy. Djeco stawia na spójność wizualną swoich produktów, ale niech Was nie zwiedzie ich podobieństwo - te gry naprawdę się od siebie różnią! 

Moim kolejnym wyborem jest „Little Circut - Wyścig”. Kolejna gra z uroczymi zwierzakami, które biorą udział w wyścigu na kolorowym torze. Początek zabawy to złożenie toru z 6 puzzlowych tablic. Poza figurkami zwierząt i planszami toru w pudełku znajdziemy drewnianą kostkę z oznaczeniami: kolor, kwiatek, pszczółka. 

Little CircuitLittle Circuit

Każde z tych oznaczeń decyduje o kolejnym ruchu. Kolor - gracz umieszcza zwierzątko na polu z danym kolorem, jeśli ono jest zajęte, to zajmuje następne w tym kolorze. Kwiatek - przesuwamy zwierzątko do przodu na pole z  takim kolorem, na którym stało wcześniej. Pszczółka - zwierzątko cofa się na pole z takim samym kolorem, na którym stało przed rzutem kostką. 

W grze może brać udział od 2 do 4 graczy, to idealna gra dla rodziny i rodzeństwa. Zauważyłam, że dzieci, które już są oswojone z zasadami gry lubią grać w nią same, prowadząc wyścig między wszystkimi zwierzątkami. To świetny sposób na sprowadzenie rywalizacji do figurek, a nie do graczy. Kto dziś wygra - lisek, pies, krowa czy królik? Rzuć kostką, zobaczymy!

„Little Association - Skojarzenia”, gra dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat

Mój ostatni wybór z Djeco to „Little Association - Skojarzenia”. Bardzo fajna, ale jednocześnie - moim zdaniem - najtrudniejsza gra z opisywanych tutaj. Ta gra jest dużym wyzwaniem dla dzieci, które mają trudności ze skupieniem się i uważnością, ale jest też świetnym sposobem na trening tych umiejętności. 

Little AssociationLittle Association

Do dyspozycji mamy trzy zwierzątka, trzy plansze i karty. Zwierzątka dopasowujemy do plansz odkrywając karty: ryba (znajdziemy ją na karcie) jest naturalnym otoczeniem żaby, która mieszka na planszy w stawie. Odkrywając tę kartę maluch musi dopasować figurkę żaby do odpowiedniej planszy, w tym wypadku do stawu. Za prawidłowe dopasowanie gracz wygrywa odkrytą kartę, wygranym jest ten, który zdobędzie jako pierwszy 5 kart. Ale czas gry i ilość kart wygranych zależy też od chęci dzieci, jeśli chcą grać dłużej - nie ma sprawy, chcą skrócić grę - wystarczą 3 karty. Jeśli gracz źle dopasuje zwierzątko do planszy odkrytą kartę odkłada na spód wszystkich kart. 

Zasady tej gry nie są skomplikowane, ale w związku z tym, że jedynym ruchem, jaki wykonujemy jest dopasowywanie zwierzaków, to taki grający dwulatek może potrzebować na początku więcej czasu, dłuższej chwili do namysłu, uważności, może nawet pomocy z dopasowaniem. Gra w skojarzenia dedykowana jest dla 2 do 4 graczy, ale i w tym wypadku moim zdaniem starsze dzieci i te, które oswoją się z zasadami mogą bawić się nią same. 

Czy dwulatek może grać w gry?

To pierwszy post o grach dla dzieci, które polecam i które testuję razem ze swoimi pociechami. Zaczęłam od najmłodszych, bo wiem, że gry dla dwulatka to temat jeszcze niekoniecznie podejmowany przez wszystkich w sposób oczywisty. Czasem wydaje nam się, że taki dwuletni maluch nie jest w stanie skupić się na czymś dłużej, że szybko traci cierpliwość. I właśnie dlatego warto wprowadzać go świat gier - pokazywać ciekawe rozwiązania, wspólnie bawić się, grać, oglądać poszczególne elementy gier. 

Gry Djeco to mój pierwszy wybór przede wszystkim dlatego, że świetnie odpowiadają na potrzeby najmłodszych, są kolorowe, zwierzęce elementy w postaci figurek zachęcają do gry, pozwalają na nieograniczoną zabawę. To też świetne gry do rozwijania różnych umiejętności samodzielnie. Mimo że każda z gier dedykowana jest przez Djeco dla minimum dwóch graczy, to naprawdę można bawić się nimi w pojedynkę. A taka zabawa przynosi mnóstwo satysfakcji jak już maluch pozna jej zasady. Djeco udowadnia, że gry edukacyjne dla dwulatka nie muszą być nudne, skomplikowane, bazujące na umiejętnościach, które dziecko dopiero nabywa. Te gry bawią, uczą, pozwalają na rozwijanie relacji. 

Podarujcie sobie odrobinę spokoju i radości na jesienne i zimowe wieczory. Dzięki grom spędzicie je pod kocem raz po raz rzucając kostką i przesuwając zwierzątko na planszy. A dzieci? Dla nich to przygoda, jak każdy dzień tego radosnego kilkuletniego życia! 

Producenci
A Little Lovely Company Adam Toys Adamada Aksjomat Aladine Albi Albus Alphanova Amber Arkady Arti Auzou Azeta Bio B. Toys B.Box Babaryba Babiators Baby Anthyllis Baby Banana Baby Bigjigs Babycup Bajka Barney&Buddy BBLuv Beaba Benbat Bentley Organic Bibs BigJigs Toys BimBla Bino Europa Bling2o Bolli Boon Bristle Blocks BubbleLab Buki Centrum Edukacji Dziecięcej Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola Cheeky Panda Chmurkowe Love ChooMee Clics Clictoys Close CoJaNaTo ColorStories Comotomo Crayon Rocks Crocodile Creek Cubika Czarna Owca Dantoy Debit Dena Djeco Doidy Cup Done by deer Drink in the box Drinkadeux Dwie Siostry Dwukropek Eco Viking Edgard Egmont Egmont Toys Elodie Details EneDueRabe Entliczek Epideixis Ezop EZPZ Fat Brain Toys Finebooks Fox Games Funkit World Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Goki Granna Greg Grimm's GROcompany Grupa wydawnicza Foksal Haba Hagi Hape Hencz Toys Herobility Hevea Hippocampus Humble Brush Innobaby Iuvi Games Jack N'Jill Janod Jedność Jellycat Jellystone Jung-off-ska Just Think Toys Kalosze Poproszę Kangur Kapitan Nauka Kid O Kids Concept Kietla Kinderkulka KioKids Kolorowe baloniki Kukuryku Lanco Lassig Le Pampuch Legler Lelin Levyz Lilliputiens LiteCup Little Dutch Little Life Londji Lori Lottie LouLou Lollipop Ludus Lullalove Lulujo Mad Mattr Magpad Maileg Maka Kids Makaszka Mamania Mamika Mando Manhattan Toy Matchstick Monkey Mattel Games Media Rodzina Meli Melissa & Doug Memi Meri Meri Micro Mimijumi MIND Minikoioi Miniland Mombella Moulin Roty Muchomor Mudpuppy Mushie Nasza Księgarnia Natursutten Nefere Nisza Omm Design Oogaa Oogi Ooly Our Generation OXO Panasonic Papilon Petit Collage Petit Monkey Pic'n Mix Pierpaoli Ekos Baby Piramida zabaw Plan Toys Play&go Plui Plus-Plus Poofi Poppik Prószyński i S-ka Przytul lalę Pura Quut Rabbit&Friends RazBaby Real Shades Rebel Regnum Rex London Rosa & Bo Royal & Langnickel Rozrysuj Rubbabu Sam Samiboo Scootandride Scratch Sierra Madre Sigikid Skiphop Small Foot Smart Games Smily Mia Snails Spuni Stepp Sticky Slug Sunshine Loom Svoora Tadam Tako Tashka Tatarak Tekturka The Brushies The Purple Cow Tiamo Tickless Tidy Tot Tiger Tribe Tigres Tikiri Trefl Trixie Tuban Tullo Tulula Tum Tum Ul&Ka Viga Waba Water Wipes Waytoplay Whisbear Wilga Wonder Wheels Woody Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Olesiejuk Wydawnictwo RM Wydawnictwo Tatarak Wydawnictwo Wytwórnia Yookidoo Yoyo Books Zakamarki Zazu Zebra & Me Zielona Sowa Zing Znak Zoli Zoocchini
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium