Retinol jest kluczowym składnikiem aktywnym w walce ze starzeniem się skóry. Stymuluje syntezę elastyny i kolagenu, białek błonnikowych w skórze, które są kluczowe dla jędrności i elastyczności. Ponieważ jest potencjalnie drażniący, nie jest zalecany do skóry wrażliwej. Ważne jest, aby wiedzieć, z czym nie łączyć retinolu, aby uniknąć nieprzyjemnych objawów i niepożądanych efektów.
Retinol – właściwości
Retinol jest uważany za jeden z najskuteczniejszych związków równoważących rozkład włókien wspierających skórę i stymulujących odnowę komórkową. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. W przypadku stosowania miejscowego jest metabolizowany do postaci kwasowej, która jest szczególnie skuteczna przeciwko starzeniu się skóry i utracie jędrności. Jednak związek ten może również działać wysuszająco, szczególnie w przypadku wrażliwej skóry. Retinol działa antyoksydacyjnie i nawilża skórę, co prowadzi do redukcji zmarszczek. W ten sposób hamuje produkcję sebum, skutecznie przeciwdziałając pryszczom i trądzikowi. Rezultatem jest gładsza skóra. Retinol powoduje, że skóra staje się witalna, a cera wygląda świeżo i promieniście. Ponadto chroni skórę, stymulując regenerację i tworzenie nowych komórek.
Retinol jak stosować?
Tę substancję należy stosować wedle zaleceń. Ostrożność wynika przede wszystkim z dużej mocy retinolu i wyjątkowej skuteczności. Retinol jest jednym z głównych składników aktywnych w kosmetykach. W przypadku produktów zawierających retinol oznacza to, że substancja czynna występuje w stężeniu, które ma silny i skuteczny wpływ na skórę. Ze względu na swoje właściwości retinol ma olbrzymi potencjał, który jednak w połączeniu z innymi produktami może wywołać niepożądane reakcje. Wybierając gotowe kosmetyki zawierające retinol, należy stosować je wedle wskazówek na opakowaniu.
Z czym nie łączyć retinolu?
Oprócz retinolu istnieje na przykład kwas salicylowy, znany również jako beta-hydroksy-kwas (BHA). Kwas salicylowy występuje w wielu produktach kosmetycznych jako substancja czynna i, podobnie jak retinol, silnie działa na skórę. Stosując retinol w połączeniu z produktami na bazie kwasu salicylowego, istnieje ryzyko nadmiernego obciążania skóry. Może to prowadzić do odwodnienia. Podobnie jest z kwasem glikolowym. Substancja czynna, znana również jako kwas alfa-hydroksylowy (AHA), przenika głębiej niż kwas salicylowy działający w górnych warstwach skóry. Działa również aktywująco na skórę i dlatego nie zaleca się jej stosowania w połączeniu z retinolem.
Retinol i niacynamid – czy to dobre połączenie?
Niacynamid jest łagodnym składnikiem aktywnym, który jest dobrze tolerowany przez wszystkie rodzaje skóry. Retinol jest bardziej wysuszający i może powodować podrażnienia u osób ze skórą wrażliwą lub atopową. Połączenie tych dwóch substancji czynnych jest nieszkodliwe i oferuje wiele korzyści. Niacynamid przeciwdziała wysuszającemu działaniu retinolu i utrzymuje wilgotność naskórka poprzez działanie wzmacniające na warstwę hydrolipidową. Połączenie takie jest szczególnie odpowiednie dla osób ze zmarszczkami.